עבירות הלבנת הון -
עבירות מקור ופעולות ב"רכוש אסור"

נחקרתם במשטרה, או ביחידה של רשות המיסים, בגין עבירות מס ?
אתם עלולים להיות מואשמים גם בעבירות הלבנת הון, בנוסף לעבירות המס.

המשרד מתמחה בייצוג חשודים ונאשמים בביצוע עבירות הלבנת הון, כאשר עבירת המס היא "עבירת המקור"

הטיפול המשפטי כולל ליווי צמוד של לקוחות החשופים להליכים פליליים, תוך מתן דגש לזכויות החשוד או עצור, בפני גופי החקירה השונים של רשות המסים, מול הפרקליטויות השונות וכמובן בבית המשפט.

הייצוג המשפטי של לקוחות החשודים בביצוע עבירות הלבנת הון כרוך גם בייצוג בעבירות המקור – עבירות חמורות של מרמה וזדון במס הכנסה, מע"מ ומיסוי מקרקעין.

הייצוג מתחיל בדר"כ עם פתיחת "חקירה גלויה" של רשות המסים – חיפוש ותפיסת מסמכים, עיכוב וחקירה, מעצר או הטלת תנאי שחרור מגבילים, וכן בתפיסת רכוש וכספים וחילוטם.

מהי הלבנת הון

הלבנת הון היא עשיית פעולות בכספים שמקורם בפשיעה חמורה (ראו להלן – "עבירות המקור"), כדי להטמיע אותם ולערבב אותם בכספים חוקיים וברכוש לגיטימי, במטרה להסוות ולהסתיר את המקור הבלתי חוקי של הכסף, באופן שה"הון שחור" יהפוך לאחר טשטוש המקור והעקבות, ל"הון לבן", להון לגיטימי וחוקי.

שרשרת פעולות ההלבנה, שנועדו לטשטש ולהסתיר את מקור הכסף, זהות מבצעים והיעד אליו מועבר הכסף, מבוצעת ע"י הטמעתו של "הכסף השחור" ברכוש חוקי, או הפקדתו במוסדות פיננסים (אצל נותני שירותי אשראי או מטבע, בנקים וחברות ביטוח), או העברתו לצדדים שלישיים ואף לאנשי קש או חברות קש.

כל אלה הן פעולות אסורות לפי חוק איסור הלבנת הון.

עבירות מס והלבנת הון

מהן "עבירות המקור"

"עבירות המקור" המסורתיות היו בעבר סחר בסמים, סחר בלתי חוקי בנשק, פשיעה מאורגנת, עבירות רכוש, הימורים וזנות, ובשנים האחרונות נוספו להן גם עבירות מס חמורות בסכומים מהותיים, כגון:
הפצת חשבוניות פיקטיביות או קיזוז חשבוניות פיקטיביות, לפי חוק מע"מ, העלמת מס או השמטת הכנסות לפי פקודת מס הכנסה, וגם עבירות של אי-דיווח או דיווח כוזב על עסקאות מקרקעין והשמטת שווי אמיתי של עסקת מקרקעין, לפי חוק מיסוי מקרקעין.

מהי פעולה ב"רכוש אסור"

רכוש שמקורו בביצוע עבירת מקור, או ששימש לביצוע עבירת המקור, או שאיפשר את ביצוע עבירת המקור, או שבו בוצעה עבירת המקור, נחשב לפי הגדרת החוק לאיסור הלבנת הון ל- "רכוש אסור".

ביצוע פעולה ב- "רכוש אסור" מהווה עבירה חמורה לפי חוק איסור הלבנת הון, שהעונש הצפוי בגינה הוא 7 שנות מאסר, ואם הפעולה נעשתה ברכוש האסור "במטרה להסתיר או להסוות את מקורו, את זהות בעלי הזכויות בו, את מיקומו, את תנועותיו או עשיית פעולה בו", דינו מאסר 10 שנים.

חשוב להדגיש כי ענישה זו, לפי סעיפים 3 או 4 לחוק איסור הלבנת הון, מתווספת ומצטברת לענישה בגין ביצוע עבירות המקור עצמן, דהיינו היא בנוסף לענישה בגין עבירות המס שיצרו את ה"רכוש-האסור".

 

מי עלול להיכשל בעבירת הלבנת הון ?

חשוב להבין כי חלק מהפעולות האסורות, בשרשרת שלבי הלבנת ההון, מבוצעות לא רק בידי חברי ארגוני פשע, אלא גם ע"י "אנשים נורמטיביים" כביכול, בעלי עסקים שמעלימים הכנסות, או מקזזים חשבוניות פיקטיביות, או לא מדווחים על השווי האמיתי של עסקאות הנדל"ן שמבצעים.

בנוסף, עלולים להיכשל בכך גם אנשי מקצוע שמטפלים בכספים ורכוש, כמו; בנקאים, חלפנים, נותני אשראי, אנשי כספים, רואי חשבון ועורכי דין, שחשופים למצבים בהם הם עצמם מבצעים פעולות שונות ברכוש אסור, ו/או לא מדווחים כנדרש על אותן פעולות, ובכך מבצעים עבירות של הלבנת הון.

.

הייצוג של משרדנו בתיקים של הלבנת הון, כרוך בד"כ לא רק בייצוג החשודים והנאשמים, בשלבי החקירות ומעצרים ובבתי המשפט, אלא גם בהתמודדות במקרים של תפיסת רכוש של אותם חשודים וייצוגם מול הליכי חילוט רכוש דורסניים שמבוצעים כיום כדבר שבשגרה בכל תיק של הלבנת הון, כחלק בלתי נפרד מההליכים הפליליים.

המשרד מתמחה כמובן גם בהגשת בקשות שונות עבור הלקוחות עקב חשדות או אישומים בביצוע עבירות מס, כגון; 

בקשה לעיכוב הליכים בפני היועץ המשפטי לממשלה, עסקאות טיעון והסדרים שונים, עתירות לנשיא בבקשה לחנינה, הליכי גילוי מרצון בכדי למנוע חקירה והגשת כתב אישום, וכדומה.

המשרד מייצג גם לקוחות אשר הורשעו כבר בביצוע עבירות מס, וזאת במסגרת הליכי ערעור על הרשעות ו/או גזרי דין, ואף הגיע להישגים מרובים גם בתחום זה.

לתיאום פגישת ייעוץ עם עורך דין שי הראל, אנא התקשרו בשעות הפעילות של המשרד בימים א' עד ה' בין השעות 18:00- 08:30 

 לטלפון: 03-5467531

במקרים דחופים ניתן להתקשר אל עורך דין שי הראל בנייד: 050-5615447  
לצורך קבלת ייעוץ משפטי ראשוני, או לתיאום פגישה דחופה.

 

עבירות הלבנת הון

אפשר להמשיך ולתאר עוד את הטיפול המשפטי של משרדנו, אבל אנו מעדיפים לענות לכל לקוח באופן אישי ודיסקרטי על שאלותיו בהתאם לנסיבות האישיות של הלקוח.
שלחו אלינו במייל את שאלתכם ונשמח לחזור אליכם בהקדם עם תשובה מפורטת – לחצו כאן לשליחת מייל

ראו מאמרים נוספים:

משרדנו מתמחה גם בטיפול בסוגיות במיסוי אזרחי וייצוג נישומים ועוסקים מול רשות המיסים ובבתי המשפט –
כדי לקרוא על מיסוי אזרחי לחצו כאן

אנו משתפים פעולה באופן מקצועי עם משרדי רואי חשבון ומשרדי עורכי דין רבים בתחום המסים. אנו מעוניינים להרחיב את שיתוף הפעולה עם רואי חשבון ועורכי דין נוספים, בייצוג לקוחות בעבירות מס, בערעורי מס אזרחיים, מתן ייעוץ משפטי דחוף, פירוק חברות לא פעילות ופטור מאגרות רשם החברות, השגת רישיונות לחברות כח אדם, ניקיון ושמירה.
כדי לקרוא עוד על שיתוף הפעולה – לחצו כאן

תוכן האתר נועד לאינפורמציה בלבד, אין לראות בו ייעוץ משפטי והוא לא תחליף לייעוץ הניתן ע"י עורכי דין
כל הזכויות שמורות 2003 ©  שי הראל – משרד עורכי דין